Ana sayfa » Ekipman Rehberi » A’dan Z’ye Vlog Ekipmanı Önerileri
Ekipman Rehberi YouTube Bilgi Youtube Kanal Rehberi

A’dan Z’ye Vlog Ekipmanı Önerileri

Vlog günümüzde hayatımızın içine çok fazla giren bir kelime oldu. Dünya üzerinde bir çok kişi vlog (video blog) çekerek internette kendi günlüğünü tutuyor, izleyici kitlesi ediniyor, hatta bazıları ciddi manada para kazanıyor. Bu nedenle insanlarda hem zevkli bir iş olduğu için, hemde para kazandırdığı için daha çok vlog çekmeye başladı.

Eğer sizde vlog çekmeye karar verenlerden veya kendini geliştirmek isteyenlerdenseniz bu yazıyı iyi okuyun çünkü vlog çekmek ve kaliteyi arttırmak için gerekli olan tüm bilgiler bu yazının içinde olacak. Ama vlog çekmek için ilk önce ekipmanınızın olması gerekiyor değil mi? Bu konuyu daha büyük başlıkla ayrı bir yazıda tekrardan işleyeceğim ama bu yazıda da güzel bir şekilde anlatalım.

En İyi Vlog Ekipmanları

Vlog ekipmanı denildiğinde genelde akla küçük kompakt bir kamera veya bir telefonla yapılan çekimler gelebilir ama lakin ki öyle değildir. Şimdi tek tek nasıl kaliteli vlog çekebileceğinizi söyleyelim ve ekipman önerilerimize başlayalım.

Vlog Kamerası

Kompakt Kameralar:  Kompakt kameralar genelde küçük kaliteli ve yanda taşınması kolay kameralardır. Bu nedenle vloggerların en çok tercih ettiği kamera türüdür. Bir çoğunun ekranı öne doğru döndüğü için kendinizi görebilirsiniz ve bu size avantaj sağlar. Altına küçük boy gorillapod ile gerçekten kullanışlı hale gelebilir. Eksi yönü ise genelde harici mikrofon girişleri olmaz ve ses almaları harici mikrofon takılan kameralara göre iyi değildir (Conan g7x m2 veya sonr rx 100 m4 gibi makineler hariç:). Bunlar için amazonda satılan küçük rüzgar önleyicilerden var onlardan alarak sesi daha iyi hale getirebilir ve daha iyi kalitede vloglar çekebilirsiniz.

Vlog İçin Kompakt Makine Önerileri:

Üst Seviye: Canon G7X M2, Sony RX100 M4, Sony RX100 M5

Orta Seviye: Conan G7X, Sony Rx M3, M2

Giriş Seviye: Canon Elph Serisi, Canon Powershot SX60, Samsung nx mini

 

Aksiyon Kamerası: Aksiyon kameralarıda vlog çekmek için güzel kameralardır fakat benim pek haz ettiğim söylenemez. Görüntü açısından iyi olsalarda ses açısıdan pek iyi olduklarını söyleyemem. Fakat yeni çıkan GoPro Hero 5 Black Edition ses konusunu aşmış gibi gözüküyor. (Edit: Daha sonradan Sony FDR x300R aksiyon kamerasının daha iyi olduğunu fark ettim ) Gerçekten kaliteli mikrofonları var ve güzel ses alıyor. 3 farklı yere mikrofon koymuşlar ve rüzgardan korunma sistemi yapmışlar ki bence bu muhteşem bir şey. Aksiyon kameralarının vlog çekerken ki en büyük avantajı çok küçük olmaları ve çok rahat taşınmaları. Ayrıcs genelde bataryaları uzun dayanır ve küçük olduğu içinde yanınızda rahatça yedek batarya taşırsınız.

Vlog İçin Aksiyon Kamerası Önerileri: 

Üst Seviye: GoPro Hero 5 Black Edition, Xiaomi Yi 4K, Sony FDR x300 R (En iyi aksiyon kamerası)

Orta Seviye: GoPro Hero 4 Silver

Giriş Seviye: Bence vlog çekerken hiç giriş seviye aksiyon kamerası kullanmayın, gerçekten kötü olur. Ama illaki yazacaksam EKEN H9n, Xiaomi Yi

DSLR Kamera: Bilmeyenler için açıklayayım DSLR kameralar halk dilinde profesyonel fotoğraf makinası dediğimiz makineler. DSLR makineyle vlog çekilir mi? diyeceksiniz. Çekiliyormuş… Son zamanlarda bir çok vlogger çok kaliteli görüntü verdiği için DSLR makinelerle vlog çekmeye başladı. Ama şöyle bir sorun var. Bu makineler hem ağır hem büyük hemde tek başına eline alıp çekemiyorsun. Önce bir sitem kurman gerek. Mikrofon + Gorillapod+ Kamera ‘dan oluşan bir sistem. Eğer bu üçlü olmazsa ortaya pekte güzel şeyler çıkmıyor. Ayrıca her DSLR makineylede vlog çekilemiyor çünkü DSLR makinelerin odaklamada ciddi anlamda problemler var bu nedenle hem hızlı hemde sessiz netleyen bir makine olması çok çok önemli bir faktör.

Vlog İçin DSLR Makine Önerileri: 

Üst Seviye: Sony A7sii, Canon EOS 70D, Canon Eos 80D

Orta Seviye: Canon EOS 700D

Giriş Seviye: Canon 600D

Aynasız Makineler: Aynasız makinelere benim tercihim desem yalan olmaz. Hem DSLR kadar büyük değil, hemde bir çoğunda harici mikrofon girişi olan mükemmel kameralar. DSLR yükünü taşımadan Casey Neistat olmak mümünmü derseniz bu kameralarla mümkün. Alın bir aynasız, takın mikrofonu ve gorillapod’u bakın keyfinize. Ama hızlı netleyen bir makina almayı unutmayın. Vlogda en önemli şey hızlı netlemedir. Hızlı netleme olmazsa ne yaparsanız yapın güzel olmayacaktır.

Üst Seviye: Sony a6500, Sony a6300

Orta Seviye: Sony a6000

Alt seviye: Alt seviye söylemeyeceğim çünkü aynasız alt seviye fiyatına biraz daha iyi ikinci el bir dslr veya kompakt alabilirsiniz.

Evet arkadaşlar vlog kamerası önerinlerinde sizlere bu kameraları önerebilirim. Bunlara ek olarak alabileceğiniz şeyler Mikrofon, Gorillapod ve diğer aksesuarlar.

Gorillapod olarak en iyi marka Joby dir. Fakat gereksiz olarak çok pahalı bunun yerine 20 30 lira ya başka gorillapod bulabilirsiniz.

Mikrofon olarakda shotgun mikrofon yada yaka mikrofonu tercih edebilirsiniz. Shotgun olarak orta seviyede Rode videomicro üst seviyede Rode videomic pro alabilirsiniz. Eğer vlog için ucuz 15 Dolarlık bir mikrofon alırsanız paranızı boşa vermiş olabilirsiniz. Ama yaka mikrofonunda daha düşük fiyatlara daha kaliteli mikrofonlar mevcut.

Konuyla ilgili sormak istediğiniz şeyler olursa yorum kısmından bana iletebilirsiniz. Ayrıca kamera önerileri olarak aşağıdaki videoyuda izleyebilirsiniz.

 

Facebook Yorum