Ana sayfa » Youtube Kanal Rehberi » Youtube da Nasıl Gelişilir? (Detaylı Youtube Rehberi)
YouTube YouTube Bilgi Youtube Kanal Rehberi

Youtube da Nasıl Gelişilir? (Detaylı Youtube Rehberi)

Youtubeda Nasıl Gelişilir

Youtubeda nasıl gelişilir veya youtube kanalım nasıl gelişir sorusu bu yola ilk kez girenlerin kafasını oldukça fazla kurcalayan bir soru. Youtube da fenomen olmuş belirli bir seviyeye gelmiş insanları gördükçe bunu nasıl başardıklarını merak ediyorsunuz değil mi? Bunun cevabı aslında çok basit. Şimdi sizlere youtube kanalınız nasıl gelişir, nasıl büyür bunun cevabını verelim.

Youtube Kanalı Nasıl Büyür?

Youtube kanalınızın büyümesinin iki farklı şekli vardır. Bazı kanalları görmüşsünüzdür, bir anda çok yüksek sayıda aboneye ulaşıyorlar, çok yüksek izlenmelere ulaşıyorlar ve bir anda fenomen oluyorlar. Bizde uzun süren gelişme yöntemi vardır. Buda azimle, sabırla çalışmayla oluşan birşeydir. Yani verdiğiniz emeğin yavaş yavaş karşılığını almaktır.

Yöntemlerden bahsetmeden önce size şunu sormak istiyorum sizce youtube da temelleri en sağlam kişiler, YouTube Türkiye deki en bilinen isimler kimler desem ne derdiniz? Orkun Işıtmak, Enes Batur, Barış Özcan, İdil Tatari, Uras Benlioğlu ve buna benzer beş altı kişi daha sayılabilir. Peki bu kişiler youtube denilince akla gelen ilk isimlerse biz neden onların çalışmalarını örnek almıyoruz?  Saydığımız isimlere bakacak olursak hiçbiri bir anda patlayıp zirveye oturmuş isimler değil. Hepsi uzun zamandır bu işle uğraşan kişiler hatta Barış Özcan hariç hepsi 3 – 4 yılı geride bırakmış kişiler. Bu kadar uzun zamandır bu işin içinde olup her zaman bıkmadan emek vermiş sürekli olarak içerik üretmiş kişiler. Buda demek oluyor ki yavaş yavaş azimle, emekle gelişen kanal her zaman daha iyidir. Şimdi size youtube da nasıl gelişilir ayrıntılı bir şekilde maddelerle anlatalım.


Youtube da Nasıl Gelişilir?

  • Öncelikle genel konulardan bahsedecek olursak youtubeda gelişmek için en önemli konu süreklilik. Sürekli olarak içerik üretin. Mümkünse her gün video hazırlayın. Eğer elinizden gelmiyorsa 2 günde 1 video mutlaka yükleyin.
  • Sabır youtube da belirli bir yere gelmenin en önemli noktalarından biri. İlk 200 videosu 100 izlenme alıp daha sonra 100 Bin Aboneleri geçen insanlar var. Siz düzenli bir şekilde ve bıkmadan içerik üretmeye devam edin.
  • Şimdi biraz daha ayrıntılara girelim. Öncelikle insanların ne izlemek istediğini tahmin etmeye çalışın. Örneğin eğlence kanalıysanız popüler konuları ve trendleri mutlaka takip edin. Trend videoları çekmekten çekinmeyin. Trend bir konuyu çekince özgünlüğünüzü kaybetmezsiniz. O konuyu kendi pencerenizden işlemiş olursunuz. Siz başkası çekmiş diye o video türünü popülerken çekmezseniz başkaları çeker ve hem aboneleri toplar hemde izlenmeleri…
  • Hergün video atmak önemli demiştim ama her gün video atacağım diye kalitenizi yerlerde süründürmeyin. Enes Baturda her gün video atıyor ama video montajı çok iyi. Sizin ekipmanlarınız okadar iyi olmasa da video montaj konusunda her geçen gün kendinizi geliştirin. Mesela Barış Özcan veya Orkun Işıtmak kanallarına bir göz atın. Bir tane bile kalitesiz video göremezsiniz.
  • VidIQ uygulamasını mutlaka kurun ve etkili bir şekilde kullanmayı, anahtar kelime analizi yapmayı öğrenin. İmkanınız varsa ücretli sürümünü alın ama imkanınız yoksa ücretsiz sürümde işinizi görür. Ama VİdIQ programı bir çok konuda size yardımcı olacaktır.
  • SEO kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. Videolarınız yükleyip öylece yayınlamayın. Başlık ve küçük resim en önemli şey olsada açıklama ve anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınızı öğrenerek SEO seviyenizi arttırın ve aramalarda daha ön sıralarda çıkın.
  • Photoshop yeteneklerinizi geliştirerek Thumbnail (Küçük Resim) kalitenizi arttırın ve izleyicilerin daha çok tıklamak isteyecekleri küçük resimler yapın. Bunun faydasını çok fazla göreceksiniz.
  • Adwords Keyword Tool eğitimleri izleyerek nasıl kullanıldığını öğrenin çünkü bu Google’ın kendi aracıdır ve size hangi kelimelerin aylık kaç aratılmada olduğundan, hangi kelimelerdeki reklamarın ne kadar para kazandırdığına kadar birçok ipucu verir. Kullanmayı bilenler için gerçekten mükemmel bir araçtır.
  • Google Trends’i mutlaka takip edin, gündemden haberdar olun. Bu size her an yeni bir video fikri verebilir ve belki de o video sizi üste çıkaracak olan video olabilir.

Youtube da gelişmek için yapmanız gereken şeyler bunlar. Zaman, emek, sabır ve çalışkanlık. Hızlı bir şekilde patlayan kanalların neredeyse hiçbirinin adını bir süre sonra duymazsınız. Ama emiğini koyarak devam eden kanallar hep prestij sahibi olurlar. Dikkat ettiyseniz günlük olarak video yükleyin dedik. Bu konunun önemini mutlaka düşünün. Hem youtube algoritmaları siz daha çok sevip daha üste çıkaracak, hemde youtubeda daha çok videonuz olacak. Şöyle düşünün, siz günde video başı 100 izlenme alıyorsunuz diyelim. 10 videonuz varken günde 1000 izlenme alırsınız. Ama eğer 100 videonuz varsa günde 10.000 izlenme alırsınız. Olay bu kadar basit. Bugün Orkun Işıtmak ve Enes Batur’un 1000 in üzerinde videosu var. Gelin hesabı siz yapın…

Facebook Yorum