Ana sayfa » Editörün Seçtikleri » YouTube için Videonun Çekilmesi – Ders 4
Editörün Seçtikleri YouTube YouTube Bilgi Youtube Kanal Rehberi

YouTube için Videonun Çekilmesi – Ders 4

youtube a nasıl başlanır

Youtube kanalımız artık tamamen hazır ve artık yayına başlamak için bizi bekliyor. Belki günün birinde milyonlara hitap edecek olan kanal, öylece önünüzde ve bana artık ilk videomu yükle diye yalvarıyor. Bu dersimizde kanalının derdine derman olalım ve onun için baştan sona bir video çekelim.

Elimizde ilk bulunması gereken şey bir kamera. İnanın her türlü kamera olabilir. Önemli olan şey sizin ne çekeceğiniz. Şöyle örnek vermem gerekirse; Oyun videosu için webcam, vlog için kompakt kameralar yada bir telefon kamerası, yine evde ve dışarda çekeceğiniz her türlü video için kompakt, dslr ve telefon kameraları işinizi görecektir.

Hatta şöyle yapalım ben size gerekenler listesi çıkartıyım.

Gerekli Malzemeler:

  1. Kamera
  2. Kamerayı tutmak için tripod
  3. Sesin biraz daha kaliteli olması için mikrofon (olmasada olur)
  4. Çektiğiniz videonun montajını yapacağınız bir bilgisayar
  5. Montaj Programı
  6. İnternet

Tamam listemizi yaptık. Bu listedeki şeyler elimizde olduğu sürece video çekebilir ve youtube a yükleyebiliriz. Bunun dışındaki şeyler kalitemizi arttırır. Adım adım gidelim ve videomuzu Youtube hazırlayalım.

1)Konumuzu Belirleyelim

Video çekeceğimiz konuyu, oyunu veya her neyse onu önceden belirleyip kısa notlar alalım. Yazmayı seviyorsak senaryo yazabiliriz. Yazmayı sevmiyorsak konuşacağımız, yapacağımız şeylerle ilgili küçük küçük notlar alalım. Bu videonun daha akıcı bir şekilde çekilmesine olanak sağlar.

2)Kafamızda Efektleri Belirleyelim

Kafamızda videonun nerelerinde nasıl müzikler girecek, nerelerinde nasıl komiklikler olacak onları düşünüp çekimi yaparken buna göre davranalım.

3)Videoyu Çekecek Mekan Bulmak

Videoyu çekmek için odanızı veya dış mekanları kullanabilirsiniz. Dışarıda herhangi bir mekan sahibiyle konuşarak orayı arka plan olarak kullanabilirsiniz. Mekan sahibi eski kafalı veya aklı olmayan biri değilse kabul edecektir.

Evde çekim yapacaksanız ve aydınlatmanız yoksa bir camın önünü kullanabilirsiniz. Ben şuan aydınlatmam olmadığı için cam önünde çekim yapıyorum. Doğal ışığın verdiği kaliteye bakmak için kanalımı ziyaret edebilirsin.

4)Çekim Yapmak

Kameranın karşısında konuşmak inan başta hiç kolay olmayacak. Duraksıyacaksınız, ne diyeceğinizi bilemeyeceksiniz, başlarda yapmacık şeyler ortaya çıkablicek ve kasılacaksınız. Ama eninde sonunda tüm bu acemiliği üzerinizden atıp, tüm doğallığınızla kameranın karşısında olacaksınız. Tek yapmanız gereken o kırmızı noktanın olduğu o düğmeye basmak. Gerisi bir şekilde gelecek.

5)Videoyu Montajlamak

Video dosyalarını bilgisayarımıza attıktan sonra kafamızda oluşturduğumuz o bütünü parça parça videomuza uygulayacağız. Videomuzu daha iyi hale getirmek için Youtubedaki eğtim videolarından yeni şeyler öğrenip videomuzu daha eğlenceli hale geitrebiliriz. Montaj yapacağımız programı seçmekte ayrı bir konu. Hangi montaj programı kullanmanız gerektiği hakkındaki yazımı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

6)Artık Herşey Tamam

Videomuzu montajladık. Başlarda istediğimiz kadar güzel olmasada başlangıç için iyidir. İlerde tekrar tekrar montaj yapacağınız için kendinizi bu konuda geliştirecek ve hızlanacaksınız. Videomuzu bitirdiğimize göre render (video çıktısı) alabilirsiniz. Artık telefon kameraları bile 1080p kayıt aldığı için videolarınızın 1080p çekilmesi ve 1080p render alınması daha iyi olacaktır.

Artık videomuzun render’ı da bittiğine göre Youtube kaalımza yükleyebilirsiniz. Yüklemeyle ilgili yapacağınız ayrıntıları ve ayarları bir sonraki dersimizde anlatacağım. Youtube da gelişmek için derslerimizi takipte kalmayı unutmayın.

 

Facebook Yorum

TheAlido

1 Yorum

Yorum yazmak için buraya tıkla