Ana sayfa » YouTube Bilgi » Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL / Para Kazanma
YouTube YouTube Bilgi

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç TL / Para Kazanma

Youtube 1 milyon izlenme kaç tl sorusunu çevremdeki bir çok kişi soruyor. Eminim aranızda da merak eden arkadaşlar vardır. Bizde bugün bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Öncelikle youtube da para nasıl kazanılır bundan başlayalım. Youtube da para Adsense, sponsor ve ürün yerleştirmeden kazanılır. Ürün yerleştirme ile sponsoru aynı karede de sayabilirsiniz. Bunlardan en çok kazandıranı da sponsor ve ürün yerleştirmedir. Adsense in çok fazla kazancı yoktur (en azından Türkiye de yok).

Adsenseden Para Kazanma

Adsense Google’ın reklam ağıdır. İnternet sitelerinde gördüğünüz veya youtube videoları izlerken karşınıza çıkan tüm reklamlar Adsense reklamlarıdır. Google aldığı reklamları senin benim gibi kişilerin youtube videolarında gösterir ve bu reklamlar bizim youtube videomuzda gösterildiği için youtube bize pay vermek zorundadır. Sonuçta bizim üzerimizden para kazanıyor.

Peki bize vereceği payı neye göre belirliyor ve ne kadar veriyor? Bu sorunun cevabı birazcık göreceli ama biz yinede açıklamaya çalışalım. Olay tamamen rekabetten ibaret. Eğer bir sektörde rekabet çoksa o sektörle ilgili reklam veren şirketler kendi reklamları daha çok öne çıksın diye youtube a daha fazla para öder. O yüzden bu markaların reklamları pahalıdır. Rekabet olmayan sektörlerde ise reklamlar ucuzdur. Eğer bizim videomuzda pahalı olan reklam gösterilirse daha çok kazanırız ucuz olan gösterilirse daha az kazanırız. Bu yüzden aynı izlenme sayısına sahip ikki videonun reklam gelirleri arasında uçurum kadar fark olabillir.

Youtube Sponsorluktan Para Kazanma

Sponsorluktan para kazanmak ise şu şekildedir. Sizin çok fazla izlenmeniz ve çok fazla hayranınız vardır. Büyük şirketler sizi fark eder ve sizin kanalınız üzerinden reklam yapmak ister. Fiyatta anlaşılır sizde dolaylı yoldan yada doğrudan o markanın veya ürünün reklamını yaparsınız. Türkiye de asıl kazandıran yöntem budur ve tüm büyük youtuberlar bu sayede geçimlerini sağlamaktadırlar. Yoksa youtube izlenmelerinden gelen para kesinlikle onları geçindirmez (Enes batur değilseniz:).

Youtube 1 milyon izlenme kaç TL

Şimdi gelelim Youtube 1 milyon izlenme kaç TL? sorusunun cevabına. Dediğim gibi bu sorunun cevabın da çok farklı şeyler alabilirsiniz ama ben size yinede bir sayı vereceğim. Hemde bunu sevdiğiniz bir youtuber’ın verileriyle vereceğim. O kişi Enes Batur. Enes batur’un komik montaj serisi en çok izlenen serisi. Bu seriden bir videosu 10 Milyon izlenmeye ulaştığında Enes Batur o videodan kazandığı parayı göstermişti ve 718 Dolardı. Bu verilerden 1 Milyonu hesaplarsak youtubeda bir milyon izlenmden yaklaşık 72 dolar kazanıldığı ortaya çıkıyor. Tabiki bu rakam çok saçma gelebilir size. Heleki socialblade sitesinin gösterdiği verilere bakınca… Ama dediğim gibi bu tam olarak videoyla ve videoda çıkan reklamlarla ilgili bir durum. Enes Batur’a 10 Milyon izlenmede 718 dolar kazandıran videoda farklı reklamlar çıksa belkide 1500 2000 dolar kazandırabilirdi.

Peki siz youtubedan para kazanmak için neler yapmalısınız?

Öncelikle para kazanmak olsun veya olmasın birşeyler paylaşmak ve insanlar tarafından sevilmek güzel birşey. Bunun için bir youtube kanalı açabilirsiniz. Thealido.com da bulunan bilgilerle kanalınızı optimize edin, hangi ekipmanlara ihtiyacınız olduğunu öğrenin ve video çekmeye başlayın. Youtube ile ilgili bulabileceğiniz herşeyi Thealido.com da derlemeye çalışıyoruz. Yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi yorum kısmından veya sosyal medya hesaplarımızdan bizlere iletebilirsiniz.

 

Facebook Yorum