Ana sayfa » YouTube Bilgi » Youtube Partner (MCN) Şirketlerine Katılmalımıyız?
YouTube YouTube Bilgi

Youtube Partner (MCN) Şirketlerine Katılmalımıyız?

Youtube’a yeni başlayanlar için akılları kurcalayan en büyük sorulardan biride bu. Youtube partner şirketine katılmalımıyım? Partner şirketleri beni geliştirir mi? Bana bir katkısı olur mu? Bu sorunun cevabı şirketten şirkete değişiyor ama biz genel tecrübelerimizden faydalanarak soruların cevabını sizlere verelim.

Partner (MCN) Şirketi Nedir?

Partner şirketleri Youtube şirketi ile sizin aranızdaki iletişimi sağlayan, ödemenizi yapan, işlemleri hızlandıran, sizleri koruyan, kanalınızın gelişmesini sağlayan, etkinliklere davet eden, diğer youtuberlarla tanışmanızı sağlayan ve markalar ile iş birliği yapmanızı sağlayan şirketlerdir. Bakıldığında MCN şirletleri Allah’ın lütfu gibi duruyor değil mi?

Youtube Partner (MCN) Şirketlerine Katılmalımıyım?

Yukarıdaki açıklamaya bakılırsa MCN şirketlerine katılmak iyi bir tercih gibi gözüküyor ama malesef herşey yukarıda gözüktüğü gibi değil. Kendi tecrübelerimize bakarak MCN şirketlerine katılmayı mantıklı görmüyoruz. Bunun birçok sebebi var. Öncelikle MCN şirketleri yukarıda bahsettiğimiz bir çok şeyi yerine getirmiyor. Bir nevi sizleri kandırıyorlar. İşini iyi yapan bir iki şirket dışında çoğunun size hiçbir katkısı olmuyor. Sizlere kanallarınızı geliştireceklerini vaat ediyorlar ama siz o sözleşmeyi imzaladıktan sonra asla umurlarında olmuyor. Tek amaçları sizlere o sözleşmeyi imzalatmak ve sizleri 2 3 yıl kendilerine bağımlı yapmak. Daha sonra sizin kazancınız üzerinden pay almak. Şahsen benim bir zamanlar katıldığım bir MCN şirketi o kadar çok şey vaat etmiştiki kendimi bir süre sonra Youtube fenomenleri arasında bulacağım sanmıştım. Ama sözleşmeyi imzalayıp girdikten sonra size abartmadan söylüyorum tek yaptıkları şey kanalının açıklama kısmında Google + linkin yok onu ekle dediler. Sadece bu kadar… Başka hiç birşey yapmadılar. Hatta ve hatta MCN şirketlerine kanalını kaptıranlardan tutunda mahkemelik olanlara kadar birçok insanla tanıştım. Bu nedenle uzun bir süre MCN şirketlerine katılmamanızı tavsiye ederim. Sizler 1000 abone barajını aştıktan sonra sizlere bir şekilde ulaşacaklar ve kendilerine katılmanızı isteyecekler, ama siz vaatlerine kanmayın ve adsense ile çalışmaya devam edin. İnanın iki yıl boyunca kanalınızı başkasının eline teslim etmekten çok daha iyidir.

İşini İyi Yapan MCN Şirketi

Peki piyasada işini iyi yapan şirket yokmu? Tabiki var! Adını daha önce duymuş olabileceğiniz BuzzMyVideos şirketi hakkında en çok olumlu yorum yapılan şirket. Katılanlara verdikleri hizmetlere baktığımızda da yine en iyi şirket BuzzMyVideos diyebiliriz. Bu şirkette bellil bir abone ve kalitede olmayan kanalları kabul etmiyor. Yani katılmak için gelişmiş olmanız lazım. Partner şirketinin tek avantajı paranızı daha erken çekebilirsiniz. Örneğin Adsenseden paranızı çekmek için 200 TL birikmesi gerekir fakat partner şirketinde bu sınır genelde 100 TL dir. Fakat onunda %20 %30 civarını şirket kendine alır.

Partner şirketleriyle ilgili anlatmak istediklerimiz bu kadar. Sizlerinde partner şirketleriyle iligili sorununuz varsa Forum Thealido sitemize üye olarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Facebook Yorum