Ana sayfa » YouTube Bilgi » Youtubedan Para Kazanma (Full Anlatım)
YouTube Bilgi Youtube Para Kazanma

Youtubedan Para Kazanma (Full Anlatım)

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan bir tanesi Youtubedan para kazanma. Bu yazımızda youtubedan nasıl para kazanırsınız, hangi kanallardan para kazanırsınız detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız.

Youtubedan Para Kazanma

Youtubedan para kazanma da birkaç yol mevcut. Bu yolları tek tek açıklayıp bilinmeyen yönleri açıklayalım. İlk olarak en çok bilinen yol Youtube Adsense den kazanmaktır. Sizde youtube a girmişseniz Adsense terimini bir çok kez duymuşsunuzdur.

Youtube Adsense ile Para Kazanma

Adsense, google’ın reklam ağıdır. Örneğin şöyle düşünün siz bir şirketsiniz ve şirketiniz için reklam vermek istiyorsunuz. Bu reklamı yükleyip hangi platformlarda, hangi kategorilerde ve hangi demografideki insanlara gösterileceğini ayarlıyor ve ödemesini yapıyor. Daha sonra o reklam youtube üzerindeki videolarda reklam olarak gösterilmek zorunda. Peki bu kimin videolarında çıkacak? Tabi ki senin videolarında, benim videolarım da veya herhangi birinin videosunda. İşte youtube bu reklamlardan aldığı parayı bizlerle paylaş zorunda. Sonuçta bir emek verilmiş ve bizim üzerimizden para kazanılmış. Olayın özeti aslında bu diyebiliriz.

Gösterilen Adsense Reklamları Hangileri

Adsense reklamlarının birkaç çeşidi var. Bunlar videoya tıkladığınızda açılan ve 5 saniye sonra geçebildiğiniz videolu reklamlar, geçilemeyen reklamlar, videonun altında dikdörtgen şekilde çıkan ve çarpıya basınca kapanan reklamlar ve video sayfasında kare şeklinde olan banner reklam. Bunların hepsi adsense reklamları ve size gelir getiren reklamlar. Hepsinin kendine göre ne kadar kazandırdığı veya cpm oranları farklı. CPM’in ne olduğunu bir başka yazımda açıklayacağım.

Youtube Adsense Kullanmanın Faydaları

  • Kanalınızı ilk açtığınız andan itibaren adsense kullanabilir ve para kazanabilirsiniz.
  • Tamamen güvenlidir. Sonuçta google gibi bir şirketle çalışıyorsunuz.
  • Reklamları belirli yöntemlerle siz ayarlayabilirsiniz.
  • Google adsense hesabınızın olması google’un gözünde her zaman bir artıdır.

Youtube Adsense Kötü Yanları

  • Türkiye de youtube gereken öneme henüz gelmediği ve reklam verenler potansiyeli anlamadığı için reklam fiyatları biraz düşün ve kazançlar az. (Amerikanın 10 da 1’i kadar)
  • Adsense reklamları ile biriken paranızı eğer bir mcn şirketine bağlı değilseniz 100 Dolar olmadan çekemiyorsunuz.

Youtube Sponsor Bularak Para Kazanma

Bu yöntem en çok gelir getiren yöntemdir. Fakat sponsor bulmakta bir okadar zordur. Çünkü sponsor olabilecek kişiler sizden kanaat önderi olmanızı istemektedir. Yani kısacası aboneniz çok olsun diyorlar. Eğer 100 Bin üzeri aboneniz varsa rahat bulursunuz. Ama diyeceksiniz ki 100 Bin abonem olsa şuan bu yazıyı okuyor olmam. Tabi ki haklısınız ama ben size neler döndüğünü az çok anlatmak istiyorum.

Öncelikle sponsorluğun birçok yolu var. Örneğin sizi bir yerlere yolluyorlar ve oraya onların sponsorluğunda gitmiş olup videolarda fotolarda bol bol markayı göstermeniz isteniyor. Size ürün gönderip incelemenizi veya o ürünü kullandığınızı söylemenizi istiyorlar. Tabi karşılığında para ödüyorlar. İnanın ürün yerleştirmesinden tutunda çaktırmadan yapılan birçok sponsorlu reklam var. Makyaj kanalından still kanalına, oyun kanalından teknoloji kanalına neredeyse her kategoride reklam veren onlarca sponsor var. Ama şunu diyebilirim ki en çok kazandıran ve insanların geçimini sağlayan yöntem bu. En azından şimdilik bu diyebiliriz.

Alternatif Para Kazanma Yöntemleri

Alternatif olarak bahsettiğim şey, siz youtubeda belirli bir kitleye ulaştıysanız ve hayranlarınız varsa. İnstagram, facebook, twitter gibi platformlarda da takipçiniz bir okadar çok oluyor. Bu platformlardan yapılabilecek reklamlarda alternatif reklam metotdlarıdır. Sonuçta oradaki hayranlarınızda sizi youtube sayesinde tanıyor ve parayı bir nevi youtube sayesinde kazanmış oluyorsunuz.

Elimizden geldiği kadar Youtubedan para kazanma yöntemlerini açıklamaya çalıştık. Eğer daha fazla eğitim ve bilgi istiyorsanız bize destek vermeyi unutmayın arkadaşlar. Yazıyı paylaşarak, yorumlarınızı eksik etmeyerek veya sosyal medyada bizi takip ederek destek olabilir yeni eğitimlerden haberdar olabilirsiniz.

DİPNOT: Forum sitemizin açılmasını isteyen varsa yoruma forum açılsın yazabilirse bizimde bu konuda firkrimiz olabilir. İyi günler dilerim.

 

Facebook Yorum